Pytania od użytkowników - część 1 - Odkurzacz - odzyskaj przestrzeń. Oficjalna strona programu.

Pytania od użytkowników - część 1

Rozpoczynamy zestawienie pytań od użytkowników programu Odkurzacz i odpowiedzi jakie zostały na nie udzielone. Jest to swego rodzaju instrukcja dla pozostałych osób, które korzystają z Odkurzacza. Kolejne zestawienia będą systematycznie publikowane, także archiwalne.

A więc... zaczynamy :)

 

 

Pytanie z dnia 27 kwietnia 2014:

Na dysku C mam trzy foldery, które chciałbym na stałe wykluczyć ze skanowania. Jak to zrobić? – postępując wg wskazówek programu nie udaje się to zrobić.

Może Pan to zrobić na dwa sposoby, chociaż ten drugi jest troszkę bardziej rozbudowany. Korzystając z wykluczeń skanowania, proszę przejść do okna "Zarządzanie wykluczeniami skanowania" zgodnie z tymi wskazówkami:
http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_zarzadzanie_wykluczeniami.html

Następnie wybrać polecenie "Wyklucz globalnie folder". W tym momencie, potrzebuje już Pan tylko wyrażenia, które należy skonstruować na podstawie nazwy folderów. Proponuję trzy wyrażenia (chociaż można to zrobić pojedynczym wyrażeniem, ale dla uproszczenia będą każde oddzielnie).

I tak oto, jeśli ma Pan na dysku C: katalog "moje zdjęcia":

C:\moje zdjęcia\

Może Pan wykluczyć ten folder dodając wyrażenie:

^c:\\moje zdjęcia\\

A więc w oknie "Zarządzanie wykluczeniami skanowania" po wcześniejszym kliknięciu przycisku "Wyklucz globalnie folder", należy w pustym polu u góry okna wpisać w/w wyrażenie zgodne z nazwą folderu nr1 który Pan posiada na dysku C. Następnie kliknąć przycisk beczki z zielonym plusem (po lewej stronie pola, gdzie wprowadził Pan wyrażenie). Wyrażenie pojawi się na liście.

Po wszystkim należy zapisać ustawienia przyciskiem "Zapisz zmiany".

 

Pytanie z dnia 19 kwietnia 2014:

Właśnie przed chwilą "usunąłem z dysku" przez przypadek program "Tuneup" przez narzędzie "Optymalizacja autostartu". W jaki sposób mogę ponownie przywrócić ten program do autostartu?

Tego programu Pan nie usunął, tylko wyłączył jego autostart z systemem Windows. Stwierdzono, że ten program przy starcie bardziej spowalnia niż pomaga. Wystarczy więc go uruchamiać ręcznie wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

Jeśli tylko wyłączył Pan ten program z autostartu, to będzie on nadal widniał na liście, ale ze zgaszoną żarówką. Można go wtedy włączyć dużym przyciskiem ikony zaświeconej żarówki.

Natomiast jeśli usunął Pan autostart z dysku to jedyną możliwością jest ponowne aktywowanie startu tego programu już w samym TuneUp, tj. w jego ustawieniach. Z poziomu Odkurzacza usuniętego autostartu z dysku nie można przywrócić.

 

Pytanie z dnia 28 lutego 2014:

Jak wyłączyć Odkurzacz, żeby nie załączał się ze startem komputera. Chodzi mi o to, żebym tylko ja decydował o tym kiedy należy wyczyścić komputer.

Proszę przejść do okna "Ustawienia > Automat":

Opcja "Informuj o potrzebie przeprowadzenia zalecanych akcji przy starcie systemu", uaktywnia "Monitor czystości", który podczas startu systemu powiadomi o zalecanych do wykonania etapach czyszczenia. Szczegóły w podręczniku: http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_ustawienia_automat.html

 

Pytanie z dnia 23 lutego 2014:

Które opcje muszę "odhaczyć" we "Wstępnym czyszczeniu" aby zachować (nie czyścić):
- historię odwiedzanych w Internecie stron (ich adresy)
- historię otwieranych dokumentów.
Przeglądarka Chrome i Internet Explorer 11.

Proszę w Odkurzaczu przejść do zakładki "Wstępne czyszczenie", a następnie wybrać na dole "Zarządzaj czyszczeniem aplikacji".
Otworzy się okno "Zarządzanie czyszczeniem aplikacji".

Proszę odznaczyć pola wyboru (zielone kwadraciki zaznaczeń odznaczyć) przy obiektach na liście, które nie chce Pan czyścić.
Więc będą to wszystkie te obiekty, które zaczynają się od słów "Microsoft Internet Explorer" i "Google Chrome".

Następnie zamknąć okno, a pojawi się komunikat, czy zapisać wprowadzone zmiany. Wybrać "Tak".
Od tej pory w oknie "Czyszczenie aplikacji" nie będą wykazane obiekty w/w przeglądarek do czyszczenia.

Więcej o tej opcji w podręczniku pomocy:
http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_czyszczenie_aplikacji.html
http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_zarzadzanie_czyszczeniem_aplikacji.html

 

Pytanie z dnia 29 stycznia 2014:

Dokonując czyszczenia mojego komputera doszedłem do opcji Autostart w związku z tym mam pytanie, czy w tym przypadku mogę dokonać odkurzania w autostarcie i to będzie dobre posunięcie w celu wyczyszczenia? Nic wtedy nie stracę?
W moim przypadku, gdy klikam autostart mam 5 obiektów włączonych i 115 innych startujących z systemem. Czy mogę podświetlić wszystkie obiekty i wyczyścić wszystko, czy tylko wybrane obiekty.

Odkurzacz jest tak zaprojektowany, aby wskazywać użytkownikowi tylko te elementy do usunięcia, które są zbędne.
Oczywiście jest możliwość, aby wykazał więcej elementów, ale najpierw należy taką opcję włączyć, a i tak otrzymałby Pan wiele ostrzeżeń przed próbą usunięcia obiektów innych niż zbędne.

Wracając do tematu, zbędne autostarty, które Odkurzacz wykazał proszę wyłączyć lub usunąć. Wyłączenie pozwala je uśpić, a usunięcie całkowicie pozbyć z uruchamiania w przyszłości. Oba sposoby są bezpieczne, zalecanym jednak jest "Wyłączenie autostartu".

O tym jak to zrobić proszę przeczytać w podręczniku:
http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_optymalizacja.html
http://franmo.pl/pomoc_online/odk_pomoc/odk_optymalizacja_autostartu.html