Zarządzanie wykluczeniami skanowania

Od czego chcesz zacząć?

Wstęp

Polecenie "Zarządzaj wykluczeniami skanowania" pozwala definiować własne obiekty, które będą pomijane podczas skanowania przez polecenie "Wyszukiwanie zbędnych plików". Polecenie nie współpracuje z innymi metodami czyszczenia.

Przygotowanie

W głównym oknie, przejdź do zakładki "Skanowanie". Wybierz przycisk "Zarządzaj wykluczeniami skanowania". Otwarte zostanie okno "Zarządzanie wykluczeniami skanowania". Okno zawiera odwołanie do trzech kategorii wykluczeń poprzez przyciski: "Wyklucz lokalnie plik", "Wyklucz globalnie plik" i "Wyklucz globalnie folder".

Czy wykluczanie obiektów jest trudne?

  • Możesz w prosty sposób wykluczyć wybrane znalezione obiekty bezpośrednio z poziomu okna "Wyszukiwanie zbędnych plików". Odpowiednie wyrażenie zostanie zbudowane automatycznie. W tym celu będąc w wyżej wymienionym oknie już po zakończeniu skanowania, zaznacz wybrane obiekty, a następnie kliknij przycisk kłódki zlokalizowany w górnym menu okna.

Własne definicje

Uwaga, to może być niebezpieczne:

  • Ta czynność jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Błędnie zdefiniowane przez Ciebie wyrażenie może nie pominąć obiektów zgodnych z założeniem.

Na liście znajdują się już obiekty zarządzane przez Odkurzacz. Oznaczone są ikoną z kluczem . Takich obiektów nie można zmieniać lub usunąć. Jeśli podejmiesz próbę ich modyfikacji, otrzymasz komunikat "Niedozwolona czynność". Możesz zarządzać tylko obiektami, które zostały przez Ciebie stworzone i oznaczone są ikoną z osobami .


Do czego są używane wyrażenia regularne?

  • Wyrażenia regularne są podstawową metodą definiowania filtrów w Odkurzaczu. Jeśli masz problem z poprawnym skonstruowaniem wyrażenia, zapoznaj się podstawami budowy wyrażeń regularnych zgodnych z perlowską składnią.

Możesz wprowadzać własne obiekty do wykluczania. W tym celu, zastosowano trzy kategorie wykluczeń.
Na przykładzie lokalizacji pliku "C:\Katalog\Podkatalog\plik.abc", omówione zostaną poniższe możliwości budowania wykluczenia.

Polecenie "Wyklucz lokalnie plik", umożliwia definiowanie wyrażeń, które odwołują się do pliku (lub plików) z konkretnej lokalizacji z możliwością pominięcia początkowej lokalizacji (np.: litery dysku). Jeśli zdecydujesz się na pomijanie początkowej lokalizacji, obiekt może być pomijany w wielu miejscach.

Poprawne formy wyrażeń do przykładu:

  • ^c:\\katalog\\podkatalog\\plik\.abc$
  • \\katalog\\podkatalog\\plik\.abc$

Polecenie "Wyklucz globalnie plik", umożliwia definiowanie wyrażeń, które odwołują się tylko do pliku (lub plików). Niedopuszczone jest tutaj łączenie z lokalizacją folderu lub dysku.

Poprawna forma wyrażenia do przykładu:

  • ^plik\.abc$

Polecenie "Wyklucz globalnie folder", umożliwia definiowanie wyrażeń, które odwołują się tylko do folderu (lub folderów). Niedopuszczone jest tutaj łączenie z lokalizacją pliku.

Poprawne formy wyrażeń do przykładu:

  • ^c:\\katalog\\podkatalog\\
  • \\katalog\\podkatalog\\

Jeśli dodajesz nowy obiekt, najpierw wybierz jedno z powyższych poleceń przyciskami "Wyklucz ...". Następnie wybierz przycisk "Wskaż do wykluczenia", aby wskazać plik lub folder z dysku. Wyrażenie zostanie zbudowane i wprowadzone w polu edycji.

Kliknij przycisk , aby dodać obiekt. Jeśli chcesz zmienić istniejący - własny, najpierw podświetl wpis na liście obiektów, dokonaj modyfikacji wyrażenia w polu edycji, a następnie kliknij przycisk .

Jeśli chcesz usunąć istniejący - własny obiekt, najpierw podświetl wpis na liście obiektów, a następnie kliknij przycisk . Aby zapisać wprowadzone zmiany, kliknij przycisk "Zapisz zmiany". Jeśli tego nie zrobisz, przy zamykaniu okna "Zarządzanie wykluczeniami skanowania" otrzymasz komunikat z pytaniem o zapis.