Usuwanie bazy sygnatur Odkurzacza przez Norton Symantec - Odkurzacz - odzyskaj przestrzeń. Oficjalna strona programu.

wtorek, 02 maj 2017 10:55

Usuwanie bazy sygnatur Odkurzacza przez Norton Symantec

Od kilku miesięcy istnieje kolejny problem z oprogramowaniem antywirusowym "Symantec Norton", które tym razem notorycznie blokuje aktualizację bazy sygnatur Odkurzacza. Objawia się to podczas próby pobrania aktualizacji przez Odkurzacz. Norton automatycznie usuwa plik "odk_database.exe" odpowiedzialny za aktualizację bazy Odkurzacza i oznacza go jako "Trojan.Gen.8!cloud". Dodatkowo oznacza szkodliwość pliku czerwonym komunikatem.

W rzeczywistości jest to jeden z wielu fałszywych alarmów (jak dotychczas wszystkie zgłoszenia tego antywirusa), który był już analizowany przez laboratorium Symantec. Po kilku tygodniach problem pojawia się na nowo za sprawą wydawanych aktualizacji bazy w Odkurzaczu. Przypomnę, że wraz z wydawaniem nowych wersji Odkurzacza, Norton oznacza plik instalacyjny "odk_setup.exe" jako "Zła reputacja" i oczywiście usuwa. Ma to odzwierciedlenie w niezadowoleniu osób korzystających z Odkurzacza.

Zastanawiający jest mechanizm ochrony stosowany w tym antywirusie. Skoro nazwa sugeruje podejrzenie zagrożenia przez heurystykę/chmurę, to ów mechanizm powinien automatycznie wysłać próbkę do laboratorium Symantec w celu dokładnej analizy "nowego" zagrożenia. A tak w rzeczywistości się nie dzieje - przynajmniej taką informację uzyskałem z pomocy technicznej Symantec Polska. Według Symantec, producent ma zgłaszać za każdym razem problem w celu przeanalizowania zagrożenia i dodania do wyjątków. Inni producenci antywirusów nie mają z tym problemów, ale Symantec jak zwykle woli być nadgorliwy.

Problem został ponownie zgłoszony, jednak Odkurzacz wchodzi już na ścieżkę wojenną z antywirusem Norton i będzie wkrótce oznaczał składniki tego programu jako szkodliwe. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie...

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 maj 2017 11:37

4 komentarzy

 • Link do komentarza Dariusz czwartek, 27 wrzesień 2018 20:42 napisane przez Dariusz

  @AzumiChan
  Miałem ten sam problem, co Ty dopiero dziś udało mi się zaktualizować bazy sygnatur.
  Był problem z serwerami, zmienili serwer.

 • Link do komentarza AzumiChan sobota, 22 wrzesień 2018 08:11 napisane przez AzumiChan

  Od ponad 3 tygodni lub dłużej program nie aktualizuje mi bazy sygnatur a klikając w notce "aktualizuj"
  pobiera parę bajtów i tyle.
  Coś nie tak z serwerami?

 • Link do komentarza majhen niedziela, 25 marzec 2018 07:15 napisane przez majhen

  ODINSTALUJ TEGO NORTONA I KORZYSTAJ Z WINDOWS DEFENDER KTÓRY JEST W KAŻDYM LAPTOPIE OD POCZĄTKU . TEN NORTON ZACHOWUJE SIĘ JAK BEZCZELNY CENZOR. MIAŁEM TO BADZIEWIE DAWNO TEMU I W KRÓTKIM CZASIE POZBYŁEM SIĘ TEGO ŚMIECIA.

 • Link do komentarza Mannaz sobota, 27 maj 2017 11:02 napisane przez Mannaz

  Już kilka miesięcy temu zmuszona byłam usunąć Odkurzacz z dysku, bo właśnie tak reagował Norton, jak opisano powyżej, uniemożliwiając mi korzystanie z Odkurzacza. Jestem niezadowolona, bo Odkurzacz działał skutecznie i dobrze. Jeżeli możliwe byłoby przywrócenie możliwości działania Odkurzacza, byłabym wdzięczna za informację! Mannaz

Skomentuj