Pomijanie kopii zapasowych po migracji do Windows 8/8.1/10 - Odkurzacz - odzyskaj przestrzeń. Oficjalna strona programu.

Pomijanie kopii zapasowych po migracji do Windows 8/8.1/10

Kilka osób pytało się o przyczynę braku wykrywania zbędnych folderów po migracji systemu Windows. Foldery znane są jako "zabezpieczenie powrotu do poprzedniej wersji systemu Windows", gdy użytkownikowi z jakichś powodów "nie spodoba się" obecna wersja systemu Windows lub sprawia ona problemy sprzętowe.

Decyzja o ich usunięciu z bazy została podjęta wraz z wydaniem bazy K12-209 z dnia 7 sierpnia 2015 roku. Chodzi o następujące katalogi:

  • C:\Windows.old
  • C:\Program Files\Windows.old
  • C:\Program Files (x86)\Windows.old
  • C:\$Windows.~bt
  • C:\$Windows.~ls


Powyższe lokalizacje są swego rodzaju kopią zapasową systemu, utworzoną po aktualizacji np: z wersji Windows 7 do Windows 10. Zawierają też kopię profili użytkowników, a te potrafią zajmować sporo miejsca. I tak oto ich rozmiar zawiera się w przedziale od 15 GB do nawet ponad 30 GB.

Odkurzacz co prawda mógł utworzyć kopię zapasową (spakowaną) w/w usuwanych folderów, ale trwało to (rzecz jasna) bardzo długo. Na marginesie: w Odkurzaczu w wersji 13.6 pojawi się informacja dla użytkownika z prośbą o podjęcie stosownych kroków jeśli foldery dużego rozmiaru, przeznaczone do usunięcia, będą musiały zostać spakowane do kopii bezpieczeństwa.

Wracając do tematu, co bardziej zaawansowani użytkownicy, mogli tymczasowo wyłączyć tworzenie kopii bezpieczeństwa w Odkurzaczu i podjąć się próby usunięcia w/w zbędnych folderów, ale tutaj występuje pewien problem.

Owe katalogi nie posiadają uprawnień nadanych przez Administratora lecz przez sam System. Właścicielem katalogów jest "SYSTEM" i najpierw należy zmienić te uprawnienia na "ADMINISTRATOR". Innymi słowy, katalogów nie może usunąć Odkurzacz uruchomiony z najwyższymi uprawnieniami nadanymi przez użytkownika, bez wcześniejszej ręcznej modyfikacji uprawnień tego katalogu.

Tym samym zysk jest znaczący, ale utrudniony do wykonania dla użytkownika nawet średnio-zaawansowanego.

O tym, czy owe katalogi są zbędne i można je usuwać, istnieją w sieci artykuły:
http://www.dobreprogramy.pl/shirou93/Usuniecie-folderu-Windows.old-w-systemie-Windows-10,62287.html
http://forum.pcformat.pl/Czy-usuwac-katalog-Windows-old-t

a także sam Microsoft opisuje tę procedurę:
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/how-do-i-remove-the-windows-old-folder

Usuwanie katalogu "Windows.old", po wcześniejszym nadaniu uprawnień, wyjaśnił użytkownik Warmia Separatists: