Blokady pobrania instalatora Odkurzacza w Google Chrome ciąg dalszy - Odkurzacz - odzyskaj przestrzeń. Oficjalna strona programu.

Blokady pobrania instalatora Odkurzacza w Google Chrome ciąg dalszy

O problemie z pobraniem Odkurzacza przez przeglądarkę Google Chrome pisałem w lutym 2015. Teraz Google poszło o krok dalej, a może i kilka kroków, gdyż rozpoczęło blokowanie wszystkiego co związane z Odkurzaczem.

Oprócz blokowania instalatora Odkurzacza, Google Chrome dodało blokowanie także wersji przenośnej (Portable) oraz wszystkich składników aktualizacji - w tym bazy sygnatur. Wisienką na torcie jest piękna czerwona informacja zaraz po kliknięciu na przycisk pobierania Odkurzacza (poniżej).

 

Jak wspaniale Google Chrome ostrzega, że użytkownik pobiera szkodliwy program. Czerwonego komunikatu nie da się nie zauważyć. Na pewno większość osób zakończy na tym próbę pobrania Odkurzacza. Inni poszukają kolejnej strony skąd będą mogli pobrać bez przeszkód instalator. A jeszcze inni znajdą rozwiązanie (o czym poniżej).

Skąd to się bierze skoro na popularnych stronach typu VirusTotal instalatory Odkurzacza nie są szkodliwe. Jeden z użytkowników Odkurzacza wspomniał, że być może wiąże się to z wyłączaniem w autostarcie usługi Google, która sprawdza czy przeglądarka Google Chrome jest aktualna. Przy okazji opóźnia start systemu Windows i pracuje w tle zużywając zasoby komputera. Oczywiście Chrome pracuje bez przeszkód. Widocznie Google się to nie spodobało i postanowiło pójść na całość. Dziękujemy Google :)

Wracając do rozwiązania problemu, na wyżej wymienionym czerwonym komunikacie należy wybrać w lewym dolnym rogu tekst "Szczegóły". Pozwoli on dostać się do dodatkowego przycisku w postaci kolejnego tekstu w którym należy wybrać odnośnik "wejść na tę stronę". W tym momencie powinno rozpocząć się pobieranie pliku. Całkiem znośnie, zwłaszcza, że wcześniej Google Chrome blokowało pobranie w ten oto sposób:

Pozdrawiam zespół Google, który nie reaguje na zgłoszenia.